Retencja jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia ortodontycznego, ponieważ polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.
Trwałość leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od stosowania aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po ściągnięciu aparatu stałego. W okresie retencji należy również uwzględnić wiele aspektów, które mogą wpływać na stabilność.
Są to między innymi:
- wiek
- kierunek wzrostu
- relacja między zębami siecznymi (wyrażona odległościowo i kątowo)
- prawidłowe i wyrównane kontakty między górnym i dolnym łukiem zębowym
- stan przyzębia
- obecność punktów stycznych
- napięcie oraz układ warg, policzków i języka
- obecność dysfunkcji i parafunkcji
- obecność zębów mądrości
Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych. Po zdjęciu aparatu ozębna utrzymująca zęby ma układ nieregularny i dopiero po około 12 miesiącach staje się w pełni dojrzała aby zachować prawidłowe ustawienie zębów.
W okresie retencji stosowane są aparaty retencyjne zwane reteinerami, które zabezpieczają prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem, dlatego regularne noszenie aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami ortodonty jest bardzo ważne dla pacjentów.
Wskazówki odnośnie noszenia aparatów retencyjnych:
- noś swoje aparaty retencyjnie całodobowo aż ortodonta zaleci inaczej
- czyść swoje aparaty szczoteczką i pastą do zębów. Stosuj letnią ale nie gorącą wodę. Czyszczenie reteinerów usuwa płytkę bakteryjną oraz eliminuje nieprzyjemny zapach.
- jeżeli reteiner nie jest założony na zębach, powinien być schowany do pudełka, aby się nie zgubił.
- zawsze przynoś aparaty retencyjne na wizyty kontrolne
- początkowo możesz zauważyć utrudnienie w mówieniu podczas noszenia reteinerów. W celu szybszego przyzwyczajenia się do aparatu ćwicz mówienie oraz czytanie na głos.
- szanuj swoje aparaty retencyjne. W razie zagubienia lub uszkodzenia reteinera, skontaktuj się ze swoim ortodontą
- jeżeli twój reteiner przestał pasować, skontaktuj się ze swoim ortodontą. Nie próbuj dopasowywać aparatu samodzielnie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ustawienie zębów.